Wybór prostokątnego dywanu nie kończy się na określeniu wymiarów. W zasadzie po tym zaczynają się najistotniejsze decyzje – rozważania o trwałości, stylistyce, zakresie cenowym i wielu innych czynnikach. Jak się w tym wszystkim nie zatracić i znaleźć balans pomiędzy rozsądnym zakupem, a zaspokojeniem osobistych zachcianek? 

Po pierwsze – zaufać intuicji 

Przed wyborem dywanu zazwyczaj słucha się opinii innych, przegląda się różnorakie inspiracje na stronach internetowych lub ogląda się programy serwujące tematykę: urządzanie mieszkania. Te wszystkie rzeczy są jak najbardziej w porządku, jeśli tylko nie przysłaniają tego, jaki był pierwotny zamysł. Rozsądne jest zapoznawanie się różnymi opcjami oraz czytanie o praktycznych rozwiązaniach dla domowych przestrzeni – to dzięki racjonalnemu podejściu można dokonać wyboru, który sprawdza się przez lata. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak zapoznanie się z konkretami, wzięcie pod uwagę rzeczy, których nie da się zmienić (np. wymiarów pomieszczenia), a później skonfrontowanie tego ze spersonalizowanymi wytycznymi. Jednym z częściej wybieranych dywanów jest prostokątny 2×3 metry. Jeśli te aspekty sprawdzają się pod względem praktycznym (dopasowanie do wymiarów pomieszczenia itp.), dalej warto szukać tego wymarzonego. W końcu nic tak nie cieszy w mieszkaniu, jak wystrój, który współgra z gustem domowników. Zanim jednak to nastąpi, trzeba przejść przez zdroworozsądkowe aspekty. 

Syntetyczny czy naturalny? Dywan dywanowi nierówny 

Jak wybrać dywan 200×300? Na początek warto zastanowić się, jakie włókna są preferowane. Choć może się to wydawać nieprawdopodobne, najlepiej jest, gdy konkretne tworzywa dopasowują się do trybu życia domowników. Dokładniej chodzi o to, że jest spora różnica w utrzymaniu dywanów z materiałów sztucznych i naturalnych. Włókna syntetyczne (np. poliamid, polipropylen) są chętnie wybierane głównie ze względu na to, że łatwo się je czyści – jest to dość istotny aspekt dla osób, które cenią sobie porządek, a także posiadaczy zwierzaków (łatwe usuwanie sierści z dywanu to spory plus). Kolejną kwestią jest ich odporność na uszkodzenia, a także cena – poliamidowe dywany pokojowe 200×300 są tanie bardziej, niż np. wełniane. Dodatkowo, trwałość pozwala dłużej cieszyć się ich świetnością. Nie bez znaczenia są także pobudki zdrowotne. Alergicy powinni uważać na naturalne materiały, które mimo wielu zalet (m.in. wyjątkowa gładkość) mogą uczulać. Jeśli domownicy miewają reakcje alergiczne, warto zachować szczególną ostrożność przy wyborze materiału dywanowego, ponieważ nawet niewielki dodatek danego włókna może wyrządzić niepożądane reakcje. Jak widać – wybór odpowiedniego materiału, z którego jest wykonany dywan, niezaprzeczalnie decyduje o późniejszej jakości życia. Ta z pozoru błaha sprawa ma spore znaczenie w ogólnym rozrachunku. Włókna to połączenie wielu aspektów – m.in. finansowego, estetycznego i zdrowotnego. 

W całym zakupowym szaleństwie warto pamiętać o tym, że mieszkanie powinno odzwierciedlać indywidualne gusta i współgrać z potrzebami domowników. Wybierając dywan, ważne jest więc, by połączyć przyjemne z pożytecznym.