Po całym dniu z prawdziwą przyjemnością przykładamy głowę do poduszki i otulamy się miękką kołdrą. Na komfort naszego snu, oprócz odpowiednio dobranego materaca, ogromny wpływ ma również pościel. Jej właściwy rozmiar, wsad i materiał, z którego uszyte są poszewki zapewniają wygodny i zdrowy sen. Pościel stanowi również ozdobę sypialni i każdy, kto dba o wystrój swojego wnętrza, zwróci z pewnością uwagę na kolor i wzór tkanin pościelowych.  

Odpowiedni rozmiar i naturalne materiały

Komplety pościeli w zależności od naszych potrzeb można kupić w różnych rozmiarach. Dwa wymiary są jednak standardowe. Dla łóżka pojedynczego to pościel 90×200 i dla łóżka podwójnego to pościel 160×200. 

Po określeniu potrzebnego rozmiaru pościeli można rozpocząć poszukiwania jej rodzaju. Tu trafimy na dość ogromny wybór, bo możemy zaopatrzyć się w pościel bawełnianą, jedwabną, flanelową, lnianą, wełnianą, bambusową, także z kory, perkalu i z satyny bawełnianej.

By poczuć się w pościeli przyjemnie, można zdecydować się na kilka jej rodzajów, dopasowując je do określonej pory roku. Ważne jest też to, żeby była wykonana z naturalnych materiałów. Takie materiały powodują, że pościel będzie przewiewna, delikatna i miła w dotyku oraz, że nie wywoła reakcji alergicznych. Będzie można prać ją w wysokich temperaturach, by zapewnić sobie odpowiednią higienę, tak ważną nie tylko dla alergików.   

Kolory w sypialni

Dbając o szczegóły domowego wnętrza warto dobrać kolory i wzory pościeli do wystroju sypialni. Gładkie materiały o stonowanej kolorystyce pasują właściwie do każdego stylu. Warto jednak rozświetlić to miejsce dobrze dobranym kolorem i wzorem pościeli.

Jasne kolory będą dobrze wyglądać w niedużych sypialniach, ciemne kolory sprawdzą się w dużych pomieszczeniach. Należy jednak uważać, by nie przytłoczyły reszty dodatków. Wystrzegać trzeba się na przykład pościeli w geometryczne wzory i zasłon w kolorowe kwiaty. Takie zestawienie, jeżeli nie używamy jeszcze narzuty na łóżko, będzie wyglądało niegustownie.  

W sypialni rodziców, gdzie wymiary pościeli 160×200 są raczej standardowe, jedna wspólna kołdra przy zasłanym łóżku będzie stanowiła świetną ozdobę. Narzuta nie będzie potrzebna, jeżeli kolor i wzór poszewek zostanie odpowiednio dobrany oraz będzie współgrał z wystrojem wnętrza i naszymi upodobaniami. 

W trosce o zdrowy i komfortowy sen

Miękka i przyjemna w dotyku pościel zapewnia komfortowy wypoczynek i przyjemny sen. Dobrej jakości materiał, przewiewny i ciepły, sprawi, że rano obudzimy się wypoczęci. Kupując pościel warto również zwrócić uwagę na zapięcia. Zamek błyskawiczny, zakryty materiałem, jest wygodny i szybki w użytkowaniu. Guziki czasami przeszkadzają i odciskają się na skórze. Przy zapięciach na zakładkę kołdra lub poduszka zwykle wydostają się z poszewki, chociaż w tego typu zapięciach wymiana poszewek jest najszybsza. Zapięcia na zakładkę stosuje się zwykle w pościeli dla niemowląt.    

Większość kompletów pościeli posiada certyfikat bezpieczeństwa Oeko-Tex Standard 100, przyznawany wyrobom włókienniczym.  Produkt opatrzony tym znakiem jest wolny od substancji szkodliwych dla ludzi i jest produktem ekologicznym.